Aktywna V

wydarzenia, filmowa Piątka, wolontariat, aktywni z Krzychem


Pandemiczny katalog medioteki V LO

Dział: Fantastyka

Litera: D

Autor: Dashner James

Seria: Więzień labiryntu

 1. Więzień labiryntu, wyd. 2009, tom 1
 2. Próby ognia, wyd. 2010, tom 2
 3. Lek na śmierć, wyd. 2011, tom 3
 4. Rozkaz zagłady, wyd. 2012, tom 4 (0,5)
 5. Kod gorączki, wyd. 2016, tom 5 (0,6)

Z jednej z okładek jej książki:

„Dlaczego w ogóle znaleźli się w Strefie? Jaka jest ich rola? Kim są Stwórcy, którzy sprawują nad nimi kontrolę? Czym jest Labirynt i czy można znaleźć z niego wyjście? Jaką cenę przyjdzie im za to zapłacić i czy są na to gotowi? Szansa jest tylko jedna: Znajdź wyjście albo giń.”

Ciekawostki:

„Więzień labiryntu” – światowy bestseller, na podstawie którego powstał film wyreżyserowany przez Wesa Balla w 2014 roku.

Seria ta jest uznawana za jedną z najlepszych książek tego gatunku, obok takich tytułów jak "Igrzyska Śmierci" czy "Niezgodna”.

Źródło: Wikipedia

Youtube: Youtube

Foto: moviesroom.pl

Średnia ocen: 7,4/10 (na podstawie portalu lubimyczytac.pl)

POLECA: DARIA


Autor: Druon Maurice

Tytuły:

 1. „Królowie przeklęci” tom I
  „Król z żelaza”/ „Zamordowana królowa” / „Trucizna królewska”.
 2. „Królowie przeklęci” tom II
  „Prawo mężczyzn”/ „Wilczyca z Francji”
 3. „Królowie przeklęci” tom III
  „Lew i lilie”/ „Kiedy król gubi swój kraj”

Z jednej z okładek jej książki:

Opinia: W »Królach przeklętych« jest wszystko. Królowie z żelaza, zamordowane królowe, bitwy i zdrady, kłamstwa i żądze, oszustwo, rodowe rywalizacje, klątwa templariuszy, podmieniane niemowlęta, wilczyce, grzech i miecze, wielka dynastia skazana na upadek… A to wszystko (no, prawie wszystko) zaczerpnięte żywcem z kart historii. I wierzcie mi: rody Starków i Lannisterów nie mogą się nawet równać z Kapetyngami i Plantagenetami. Bez względu na to, czy jesteś historycznym geekiem, czy miłośnikiem fantastyki, od książek Druona nie będziesz się mógł oderwać. To była pierwotna gra o tron. Jeśli lubisz »Pieśń lodu i ognia«, pokochasz »Królów przeklętych«”. George R.R. Martin

Fragment recenzji: „…Druon stworzył bowiem nie tylko wyśmienitą powieść, ale przede wszystkim nie zawahał się opisać jednego z najciekawszych epizodów średniowiecza – walki Francji z Anglią o panowanie w, co tu kryć, całej Europie. Możecie tu znaleźć niesamowity miks kilku gatunków literackich – od romansu, poprzez powieść szpiegowską, aż po kryminał. Nie da się jednak ukryć, że to powieść stricte historyczna, która opiera się o rzeczywiste wydarzenia, postacie czy miejsca, co z kolei nie umniejsza jej najważniejszej cechy – niesłychanej przystępności dla przeciętnego czytelnika…” Bartek Szpojda

Źródło: Lubimy czytać

Średnia ocen: 7,9/10 (na podstawie portalu lubimyczytac.pl)

POLECA: p. Joanna Dąbrowska


Autor: Dibben Damian

Seria: Strażnicy historii:

 1. Nadciąga burza, wyd. 2009, tom 1
 2. Circus maximus, wyd. 2010, tom 2
 3. Chiński ekspres, wyd. 2011, tom 3

Cytat z okładki książki:

„Strażnicy historii to książka, która wciąga od pierwszej strony. Obraz po obrazie widzimy kolejne przygody Jake`a. Trudno powiedzieć jak Dibben to osiągnął! The Guardian

Streszczenie na zachętę:

Rodzice Jake’a Djonesa zaginęli bez wieści i nie wiadomo, w jakim są miejscu na Ziemi i w jakim momencie historii. W poszukiwaniu rodziców główny bohater przenosi się z Londynu XXI wieku do dziewiętnastowiecznej Francji. Tam poznaje barwną grupę młodych agentów Tajnych Służb Straży Historii i wraz z nimi wyrusza do epoki renesansu, aby podjąć misję ratowania dziejów. Przeszłość jest w niebezpieczeństwie i tylko Jake Djones może ją ocalić!

Ciekawostki o autorze:

Damian Dibben to brytyjski scenarzysta i pisarz, autor powieści dla młodzieży. Stworzył cykl „Strażnicy historii”, w którym dał wyraz swojej fascynacji historią starożytną, archeologią i kosmosem. Jako scenarzysta był współtwórcą m.in. „Upiora w operze”. Dibben jest zakochany w Londynie, gdzie mieszka wraz ze swoimi najwierniejszymi przyjaciółmi – psami Alim i Dudleyem.

Źródło Lubimy czytać

Foto Znak

Średnia ocen książek z tej serii: 7,3/10 (na podstawie portalu lubimyczytac.pl)

POLECA: Zosia i Ola z klasy II PG