Aktywna V

wydarzenia, filmowa Piątka, wolontariat, aktywni z Krzychem


Dzień Walki z Depresją - 23 lutego 2023

"Depresja jest jak chmura deszczowa, której widok mówi nam, że zaraz powinno padać."
/ Karolina, lat 26/

Depresja jest chorobą, na którą zachorować może każdy – niezależnie od wieku, płci i pochodzenia. Odczuwać ją można bardzo różnie, w zależności od nasilenia, czasu trwania i występujących objawów. Jak każda inna emocja, smutek jest nam potrzebny i daje informacje o tym, że musimy się o siebie zatroszczyć. Warto jednak pamiętać, że nie każdy spadek nastroju jest od razu depresją. Tę chorobę może zdiagnozować tylko lekarz. Jeśli masz wątpliwości, czy to co czujesz jest naturalną reakcją, w danej sytuacji lub zauważyłeś u siebie pierwsze objawy depresji, porozmawiaj o tym z kimś dorosłym lub zwróć się po pomoc do specjalisty.

Jak odróżnić depresję od smutku?

SMUTEK NATURALNY SMUTEK W DEPRESJI
Najczęściej spowodowany jest czymś zewnętrznym: stratą, trudną sytuacją lub tragicznym wydarzeniem Często pojawia się nagle, niezauważony, bez wyraźnej przyczyny.
Trwa od kilku do kilkunastu godzin lub dni. Może trwać kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat.
Niepokojące objawy takie jak: brak apetytu, bezsenność, natłok myśli nie pojawiają się wcale lub trwają bardzo krótko i mijają po ustaniu trudnej sytuacji. Pojawiają się niepokojące objawy takie jak: brak apetytu, bezsenność, nieuzasadnione poczucie winy i pesymizm i utrzymują się przez dłuższy czas.
Myśli rezygnacyjne, jeśli się pojawiają, to mijają po zakończeniu trudnej sytuacji. Pojawiają się myśli rezygnacyjne w stylu: „ to nie ma sensu”, „nic dobrego mnie już nie spotka”, których natężenie może się różnić w zależności od momentu choroby.
Ustępuje, gdy uwaga zostanie przeniesiona lub trudna sytuacji przeminie. Smutek nie przemija. Jego nasilenie może się wahać, jednak nie jest tak zależny od wydarzeń zewnętrznych.

Jeśli podejrzewasz, że ktoś z Twoich znajomych choruje na depresję, porozmawiaj z nim o tym, jak się czuje i zapewnij, że w każdej chwili może na Ciebie liczyć. Obecność bliskich i wsparcie są ważne w procesie zdrowienia!

Gdzie szukać pomocy?

  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 (czynny całą dobę)
  • Antydepresyjny telefon zaufania : 22 654 40 41 (czynny w poniedziałki od 17.00 do 20.00)
  • Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12 (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.15 – 20.00)

Zobacz także:

https://www.facebook.com/profile.php?id=100069091296390